Digital Design Corner
  • Home
  • Work
    • Web sites
    • Hobby work
  • Links & Downloads
  • Contact
    • Matous Havranek

Island 2015

Přípravy a plány


Linky a odkazy

Jak to začalo 

 

  • Uzavřené silnice a oblasti na Islandu
  • Sjízdnost silnic na Islandu
  • Islandská asistenční služba



Nedávno jsem se koukal do cestovních plánů a zjistil, že o výletu na Island jsem začal uvažovat v roce 2011. Ale teprve v roce 2014 začaly přípravy nabývat reálných obrysů. Začal jsem trochu aktivněji sportovat, abych měl alespoň nějakou fyzičku. Absolvoval podruhé Enduroškolu Milana Holého.

Samostatnou kapitolou byla příprava motorky, kterou jsem musel uzpůsobit na náročnější terén. Začalo to novým šucplechem (ochrana spodku motoru proti kamenům), odvětráním kardanu pro průjezd brody, 
nákupem 2 sad teréních pneu a dalšími drobnými úpravami. Uprosil jsem servis, aby mě naučili základní servisní úkony (výměnu gumy, oleje, vzduchového filtru, baterie…).

Zde bych opravdu moc rád poděkoval servisu MotoGart, který mi připravoval motorku a naučil mě vše potřebné. Jsou opravdu vstřícní, ochotní a k tomu milí a na rozdíl od ostatních BMW servisů zcela lidští. Na nic si nehrají a dobře rozumí své práci. Vřele doporučuji nejen na motorky BMW.
Picture

O cestě a jejích nástrahách

Na Island jedeme ve dvou na dva týdny (čistého času na Islandu). Já na motorce BMW 1200GS a Jirka Nisanem Patrol. Trasu výletu vymýšlíme déle než rok. Není to vůbec jednoduché. Za rok jsem přečetl celou řadu cestopisů a viděl nepřeberné množství videí. Jako hlavní zdroj informací ale slouží kniha Průvodce islandským vnitrozemím od Jana Suchardy. Je to extrémě detailně zpracovaný průvodce. Pana Suchardu jsem osobně navštívil, abych získal detailnější informace o naší cestě a jejích nástrahách. Tuto knihu by měl mít každý, kdo reálně uvažuje o výletu na Island. Zde bych panu Suchardovi opravdu rád poděkoval. I krátké osobní setkání s ním mi moc pomohlo a hlavně dodalo odvahu.

Okolo ostrova vede, většinou asfaltová, dálnice A1. Na ní se nachází několik zajímavostí, ale to nejkrásnější na Islandu se skrývá ve vnitrozemí. Vnitrozemí je také to nejobtížnější, zejména pro motorku. Neexistují zde asfaltové silnice. Navíc se zde střídají snad všechny představitelné druhy terénů (písek, šotolina, kameny), ale zásadní problémy představují brody řek. Řeky na Islandu jsou opravdu divoké, velké, nebezpečné, plné kamenů, prudké, rychlé a hluboké. Pokud tají ledovce nebo dlouho prší, je to ještě horší. Trasu je tedy volit s ohledem na průjezdnost a broditelnost. Auta projedou více, s motorkou budou velké problémy i na mělkých brodech.


Cestu se tedy snažíme plánovat tak, aby na ní bylo minimum obtížných brodů a zároveň protínala ty nejzajímavější místa vnitrozemí.
Picture
Naše stroje

Plán cesty (pracovní)

Plán cesty bylo relativně složité vyladit. Musí brát v úvahu to nejzajímavější, co chceme vidět. Musí být volen s ohledem na broditelnost řek motorkou, ale také na výskyt benzínových pump, kterých je ve vnitrozemí jako šafránu. Respektive, není tam žádná.

Jak už bylo řečeno, Island je krásný celý, ale vnitrozemí je to nejkrásnější. Ani já ani Jirka nemáme rádi turistické atrakce, ale divokou přírodu, takže plánovaná trasa protíná nejzajímavější místa a moudře se vyhýbá turistickým pastím, jako je Rejkjavík, Modrá laguna, Thingvellir (Islandský první parlament založený roku 930 n. l.) . Na naší trase jsou naopak sopky, vodopády a jiné trenkyrvoucí přírodní krásy a scenérie.

Z Prahy vyjíždíme po vlastní ose v neděli 9. srpna a přespáváme v Hamburku (cca. 600 km).  V pondělí se přesouváme na úplný sever Dánska do města Hirtshals, kde je plánován další nocleh (opět cca. 600km). V úterý v 10:30 nám z Hirtshals odjíždí trajekt  SmyrilLine . To budou nervy...

Trajekt jede nejdříve na Faerské ostrovy do přístavu Tórshavn. Po krátké zastávce vyjíždí směr Island do přístavu s hezkým jménem Seyðisfjörður. Celkově na lodi strávíme dva dny. Naštěstí máme kajutu jen pro dva s palandou.


 Musíme se dobře vyspat, budem to potřebovat. Taky jídlo máme na trajektu objednané, takže se to jistě bude dát vydržet. A jistě padne jedna a možná i dvě sklenky vína :)Po vylodění musíme přepakovat auto, namontovat věci na zahrádku a vůbec udělat základní přípravy před cestou. Jistě to nebude raketový start.

Budeme pokračovat na jih (po směru hodinových ručiček) po okruží silnici A1 (viz. mapa níže ve směru šipek). U silnice se nachází několik turistických atrakcí (ledovcové jezero, vrak spadlého letadla apod.), které chceme navštívit.

První výlet do vnitrozemí by měl být na sopku Laki (číslo 1. na mapě níže) na jižní straně ostrova. Má k ní být náročný příjezd, ale snad bez brodů. Další zastávkou by měl být Tórův les (Þórsmörk) - (číslo 2. na mapě níže)  kam nedojedu kvůli řece divoké a náročné Krossá na motorce. Budy tedy muset chvilku cestovat s Jirkou v autě. Dále je v plánu prozkoumat a pobýt v jižním cípu ostrova. Ten je považovaný za jednu z nejkrásnějších částí Islandu.

Pak je plánován přesun přes k sopce Hekla (číslo 3. na mapě níže) a dále na sever vnitrozemím, které prý není moc zajímé. 

Odtud plán není úplně jasný a budeme pružně reagovat  v závislosti na počasí i vulkanické aktivitě. Práve teď, když to píšu, je vnitrozemí z důvodů spoečné aktivity pro veřejnost uzavřené.

Na cestě bychom ale měli navštívit jezero Mývatn (číslo 4. na mapě níže) na severu ostrova, vodopád Godafoss a pak zase zpátky do vnitrozemí na spoku Askja (číslo 5. na mapě níže)  Odtud zpátky do přístavu Seyðisfjörður, ze kterého vyjíždíme zpět 27. 8.

Samozřejmě je okolo toho spousta radosti a těšení, ale nejspokojenější budu, pokud se vrátíme oba zdraví.

Také netuším, jak moc budu mít energii na psaní cestopisu a fotografování. Jsem domluvený v MotoGartu, že po návratu tam udělám malé pomítání a povídání, tak kdo by měl zájem...

Prozatím čekám, že to tam bude vypadat takto nebo takhle nějak :)
Picture

9. 8. 2015 aneb Den první - přesunovací

Contact us


Hours

M-F: 8am - 6pm

Telephone

+420 602 299 700

Email

matous@digitaldesigncorner.com